Про курс
Декомунізації в нашому суспільстві потребують не тільки пам’ятники, а й уявлення про відносини між людьми, природу взаємин та кохання - природу доброї волі, свободи вибору, самовизначення і різноманіття.
Розробляючи цей курс, ми поєднали ключові правила класичної журналістики, такі як баланс думок, правдивість, неупередженість та достовірність, з базовою для європейських країн концепцією прав людини. Важко бути неупередженим, якщо зростаєш у середовищі, наповненому словами-кліше, словами-лайками та стереотипами – для темношкірих, для мам, для людей з інвалідністю, для етнічних спільнот або – як у нашому випадку – для геїв, лесбійок, бісексуалів і бісексуалок та трансгендерних людей. Як професійному журналісту працювати з розпалюванням ворожнечі щодо певної меншості? Що таке ксенофобія і чому працівники ЗМІ мають бути надзвичайно чутливими до її проявів. Як розказувати про ЛГБТ, щоб не ділити українців на “своїх” та “чужих”?Оскільки нейтральна лексика щодо ЛГБТ-спільноти в Україні саме унормовується, журналістам варто звертати особливу увагу не тільки на те, як висвітлювати цю тему, а й усвідомлювати, що саме вони формулюють ті слова та визначення, якими невдовзі оперуватиме суспільство. Тож особливу увагу під час лекцій ми приділимо нейтральній мові в матеріалах ЗМІ.
Ми також розберемо низку типових випадків висвітлення теми ЛГБТ в українських медіа, порівнюючи їх з підходами світових ЗМІ, на чиї стандарти роботи часто рівняється вітчизняна журналістика, зокрема, BBC, National Geographic тощо.ПРОГРАМА КУРСУ
Лекція 1. Чому важлива увага до ксенофобії і гомофобії
Лекція 2. Лексика щодо ЛГБТ: як кого називати
Лекція 3. Історія ЛГБТ-руху. Гетеросексуальність і гомосексуальність. Частина 1
Історія ЛГБТ-руху. Гетеросексуальність і гомосексуальність. Частина 2
Лекція 4. Гомофобія: чому журналіст не повинен її підігрівати?
Лекція 5. Мова ворожнечі – що це таке, чому шкодить ЗМІ та суспільству
Лекція 6. Трансгендери: особливості гендерної ідентичності
Лекція 7. Міфи про ЛГБТ
Лекція 8. Тенденції висвітлення ЛГБТ: висновки з курсу
ДЛЯ КОГО КУРС: для журналістів, правозахисників та для всіх, хто працює зі ЗМІ, цікавиться тематикою ЛГБТ, зацікавлений у формуванні толерантності в суспільстві
Тривалість: 4 тижні (по 2 лекції на тиждень)
Курс створено на замовлення громадської організації "Інсайт" при підтримці Article 19, Великобританія.
Головні авторки курсу: Таїсія Герасимова, Інна Ірискіна, Михайлина Скорик.
Над курсом також працювали десятки людей різної сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, бо ми віримо - він зробить українське суспільство відкритішим і привітнішим до кожного з нас.
Михайлина Скорик
Медіа-тренерка, в минулому - головний редактор сайту podrobnosti.ua, порталу tochka.net, випусковий редактор на телеканалах “1+1”, «Business», ТРК «Україна».
Закінчила Інститут журналістики КНУ імені Шевченка та Школу журналістики DFJ в Києво-Могилянській Академії.Проводила тренінги на замовлення Інтерньюс-Україна, Центр медіа-реформ, Києво-Могилянської школи журналістики. Співавтор відео-курсів "Верифікація в інтернеті" та "Соціальні медіа для журналістів".
СИСТЕМА ОЦІНЮВАННЯ
За фактом прослуховування кожної лекції на слухача чекає тест на уважність та практичне завдання, за підсумками яких можна заробити 12.5 балів. Максимальна кількість балів за підсумками 8 лекцій - 100.ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ
Курс безкоштовний?
Курс є повністю безкоштовним. Викладач може рекомендувати навчальну літературу, щоб Ви могли глибше вивчити ту чи іншу тему, але доступних в рамках курсу матеріалів буде достатньо для успішного його завершення. Все що Вам знадобиться,– доступ до мережі Інтернет на швидкості, достатній для перегляду відеолекцій.В який час будуть проходити заняття?
Відеолекції, завдання та форум доступні в будь-який час.