Планування та розвиток системи охорони здоров'я у межах госпітального округу

Prometheus

Доступний постійно

ПРО КУРС

2023 року Кабінет Міністрів України видав Постанову №174 «Деякі питання організації спроможної мережі закладів охорони здоров’я», що дає старт новому етапу змін в українській системі охорони здоровʼя. Постанова регламентує формування мережі медичних підприємств в Україні в межах госпітальних округів і надає законодавчі інструменти для створення життєздатної мережі в областях та громадах. Однак для того, аби планувати та створювати такі мережі, необхідні відповідні знання. 

Курс «Планування та розвиток системи охорони здоров'я у межах госпітального округу» створений для представників департаментів/управлінь охорони здоровʼя, органів місцевого самоврядування та депутатів, які займаються питаннями планування в сфері охорони здоровʼя на рівні госпітального округу. Також він може зацікавити менеджерів медичних підприємств. 

В Україні існує достатня кількість навчальних ініціатив з менеджменту – як у бізнесі, так і в сфері охорони здоровʼя. Проте про освіту із врядування говорять значно рідше. Актуальність та унікальність цього курсу власне й полягає в тому, що він дає знання для фахівців обласних інституцій не у сфері менеджменту, а у сфері врядування.

Цей курс покликаний допомогти фахівцям, які ухвалюють рішення в сфері охорони здоровʼя на рівні областей та займаються стратегуванням і плануванням госпітальних округів, дізнатися про передові світові практики в цих сферах.  

Ми надамо учасникам інструменти в шести сферах:

  1. Загальнонаціональні та міжнародні політики у сфері охорони здоровʼя.
  2. Якісне, ефективне та етичне врядування.
  3. Управління на основі даних.
  4. Кадрові ресурси в сфері охорони здоровʼя.
  5. Фінансування системи охорони здоровʼя.
  6. Люди та послуги у сфері охорони здоровʼя.

Курс створила Школа публічного адміністрування УКУ за технічної підтримки Бізнес-школи УКУ та за сприянням проєкту HRS USAID.

ФОРМА НАВЧАННЯ 

Дистанційна

ПРОГРАМА КУРСУ

МОДУЛЬ 1. СИСТЕМА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я У СВІТІ ТА В УКРАЇНІ

У цьому модулі ми розглядатимемо загальні принципи функціонування системи охорони здоровʼя. Намагатимемося зрозуміти, чому система охорони здоровʼя – це не медицина, та як ви уявляєте цю систему. Також детально розглянемо, що таке громадське здоровʼя, дізнаємося, що таке планування мережі медичних підприємств та яка роль у цьому органів місцевого самоврядування.

1.1. Чому система охорони здоров’я – це не медицина? Україна: від «системи Семашка» до..? (Павло Ковтонюк)
1.2. Громадське здоровʼя та громади (Діана Савка)
1.3. Важливість планування мережі на регіональному рівні, залученість органів місцевого самоврядування (Олексій Яременко)

МОДУЛЬ 2.  ВРЯДУВАННЯ. ЗАГАЛЬНІ ПРИНЦИПИ

У цьому модулі ми розглянемо, що ж таке врядування та які принципи врядування існують. Навчимося працювати зі стейкхолдерами, що особливо важливо в процесі формування мережі лікарень. Також розглянемо юридичні аспекти формування мережі та реорганізації медичних підприємств і завершимо навчанням із якісної комунікації.

2.1. Що таке врядування: загальна рамка  врядування в системі охорони здоров’я (Владислав Одринський)
2.2. Врядування в Україні: основні гравці та їхні ролі. Особливості роботи зі стейкхолдерами в системі охорони здоров’я на регіональному рівні (Матвій Хренов)
2.3. Ролі лікарень спроможної мережі (Олексій Яременко)
2.4. Юридичні аспекти реорганізації закладу охорони здоров’я в рамках госпітального округу (Павло Брагінський)
2.5. Комунікація в системі охорони здоровʼя (Дмитро Сіманський)
2.6. Успішні й не дуже комунікації зі стейкхолдерами (Катерина Дудкіна)

МОДУЛЬ 3. ВРЯДУВАННЯ НА ОСНОВІ ДАНИХ

Протягом цього модуля ви матимете можливість ще раз переглянути сформовану попередню мережу після аналізу даних. Тут ми багато говоритимемо про рішення на основі даних та про те, як правильно їх аналізувати і звідки брати.

3.1. Ухвалення рішень на основі даних (Владислав Одринський)
3.2. Джерела даних для ухвалення рішень: аналітичні звіти на рівні області за результатами реалізації ПМГ (Наталія Гусак)
3.3. Індикатори якості системи охорони здоров’я для регіонального рівня та їх застосування в госпітальному плануванні (Наталія Гусак)

МОДУЛЬ 4. КАДРОВІ РЕСУРСИ В СИСТЕМІ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

У цьому модулі ми розглянемо чи не найважливіший аспект медичної сфери – людей. Обговоримо планування кадрових ресурсів, заохочення та утримання. 

4.1. Планування кадрових ресурсів на рівні області. Чи справді в Україні бракує медичного персоналу? (Алла Бойко)
4.2. Система заохочень для залучення та утримання кадрових ресурсів (Яків Акулов)

МОДУЛЬ 5. ФІНАНСУВАННЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВʼЯ

У цьому модулі ми розбиратимемо макрорівень фінансування системи охорони здоровʼя та його вплив на фінансування медичного підприємства. Також ми зрозуміємо, які ж додаткові джерела фінансування є в медичного підприємства.

5.1. Яка ж система фінансування охорони здоров’я – найкраща у світі? (Павло Ковтонюк)
5.2. Основні елементи нової системи фінансування охорони здоров’я в Україні (Павло Ковтонюк)
5.3. Національні програми та фінансування з місцевих бюджетів (Матвій Хренов)
5.4. Планування, впровадження та оцінка виконання місцевих програм у сфері охорони здоров'я (Наталія Коваленко)
5.5. Огляд підходів до аналізу фінансової стійкості закладів охорони здоров'я (Наталія Коваленко)
5.6. Додаткові джерела фінансування закладу охорони здоров'я (Наталія Коваленко)

МОДУЛЬ 6. ЛЮДИ ТА ПОСЛУГИ В СИСТЕМІ ОЗ

Кінцеві бенефіціари діяльності системи охорони здоров’я в регіоні – люди, які користуються послугами цієї системи. Водночас послуги забезпечують різні надавачі різних форм власності. Як організувати синхронну роботу? Як об'єднувати в мережі і створювати інтегровані послуги? І щоб уся система працювала навколо потреб людей, забезпечуючи людиноцентричність. Саме про це піде мова в останньому модулі курсу. Ми розглянемо питання якості в охороні здоров’я,  а також маршрути пацієнтів як важливі інструменти управління інтегрованими послугами на регіональному рівні. На прикладі послуг з охорони психічного здоровʼя представимо загальний підхід до розбудови системи надання послуг, який можна застосовувати і для інших видів медичної допомоги.

6.1. Якість послуг пацієнтам в охороні здоров’я та як нею управляти (Владислав Одринський)
6.2. Відповідні маршрути пацієнтів як основа для якісної та доступної медичної допомоги (Владислав Одринський)
6.3. Послуги з охорони психічного здоровʼя (міжсекторальність та орієнтованість на відновлення) (Орест Сувало)

СЕРТИФІКАТ

Після завершення курсу слухачі отримають сертифікат, автентичність якого можна перевірити за посиланням, зазначеним на ньому. Щоб отримати сертифікат про завершення курсу, необхідно набрати щонайменше 80% від загальної кількості балів. 

ПОЧАТОК КУРСУ

вересень 2023 року

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРІВ

Павло Ковтонюк

Павло Ковтонюк

Співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC); заступник міністра охорони здоров’я у 2016-2019; консультант із реформ фінансування охорони здоров’я Офісу ВООЗ зі зміцнення систем охорони здоров’я у 2019-2020 (Барселона, Іспанія).

Матвій Хренов

Матвій Хренов

Співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC), лікар, власник приватної лікарні, радник міністра охорони здоров’я у 2018-2020; віце-мер Житомира з гуманітарних питань у 2015-2018.

Алла Бойко

Алла Бойко

Старший технічний радник, керівник кадрового забезпечення охорони здоров’я Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я»; 20-річний досвід розробки та впровадження соціальних програм та проєктів для різних категорій населення, тренерка.

Владислав Одринський

Владислав Одринський

Стратегічний радник з охорони здоров’я, Проєкт USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». Має 20-річний досвід роботи в проєктах міжнародної технічної допомоги таких організацій як ВООЗ, Світовий банк, USAID, Європейська комісія. Був залучений до реформування системи охорони здоров’я на регіональному й національному рівнях.

Олександр Яременко

Олександр Яременко

Експерт із реформування та управління системами охорони здоров'я, який має 17 років досвіду. З 2023 року очолює Проєктний офіс з відновлення системи охорони здоров'я Міністерства охорони здоров'я України. У 2021-2022 роках обіймав посаду заступника міністра охорони здоров'я з питань європейської інтеграції. Впродовж 9 років займав керівні позиції в ключових проєктах, що фінансуються USAID.

Наталія Гусак

Наталія Гусак

Експертка з управління медичними установами в умовах реформування. Відстоювала права пацієнтів як керівниця ГО «Пацієнти Буковини» та впроваджувала зміни української медицини як регіональна координаторка з підтримки реформи охорони здоров'я в Чернівецькій та Івано-Франківській областях програми ULEAD із Європою. Опікувалася охороною здоров’я на посаді заступниці голови Чернівецької ОДА в час пандемії COVID-19. Від початку повномасштабної війни на посаді Голови Національної служби здоров’я України забезпечує доступність якісної медичної допомоги для українців та фінансову стабільність медзакладів України.

Дмитро Сіманський

Дмитро Сіманський

Медіа-консультант і медіа-тренер. Довго і плідно працює, зокрема в галузі охорони здоров'я. Автор книжки "Як потрапити в телевізор".

Діана Савка

Діана Савка

Керівниця Центру розвитку громадського здоров‘я Українського католицького університету(УКУ). В розрізі професійної діяльності досліджує кадровий потенціал сфери громадського здоровʼя, а також спроможність розробляти та реалізовувати програми з громадського здоровʼя на регіональному та місцевому рівні.

Орест Сувало

Орест Сувало

Психіатр, керівник проєктів та програм Інституту психічного здоров'я УКУ, координатор розвитку послуг у громадах україно-швейцарського проєкту "Психічне здоров'я для України".

Наталія Коваленко

Наталія Коваленко

Старша радниця з питань фінансування та Керівник компоненту «Трансформація системи фінансування охорони здоров’я» проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я». З 2017 року працює в проєктах міжнародної технічної допомоги у сфері фінансування охорони здоров’я. Авторка і співавторка наукових публікацій на теми оптимізації бюджетних ресурсів, фінансування охорони здоров’я, розрахунку вартості медичних послуг, оцінки неформальних платежів за медичні послуги тощо.

Яків Акулов

Яків Акулов

Лідер практики консультування з питань управління людським капіталом, компанії «Делойт», має понад 10 років досвіду у сфері консалтингу з управління людським капіталом, зокрема для організацій публічного сектору, та спеціалізується на організаційних трансформаціях, управлінні змінами, побудові HR систем та управлінні досвідом працівників.

Катерина Дудкіна

Катерина Дудкіна

Має 20 років досвіду в сфері стратегічних комунікацій, адвокації та управління проєктами в політиці, у громадському секторі, у ЗМІ, у бізнесі та в міжнародних проєктах. Більше половини професійного шляху пройдено саме у сфері охорони здоров’я. Була частиною команди, яка запускала медичну реформу 2016 року, та продовжує відігравати значну експертну роль у її впровадженні. Працювала та продовжує працювати на всіх рівнях країни – від Адміністрації президента, міністерств та обласних адміністрацій до конкретних лікарень.

Павло Брагінський

Павло Брагінський

ППавло Брагінський - радник із політики у сфері охорони здоров'я проєкту USAID "Підтримка реформи охорони здоров'я". Забезпечував стратегічну підтримку реорганізації мережі закладів охорони здоров'я під час першого етапу медичної реформи. Співавтор законодавчих змін щодо утворення нової організаційно-правової форми – державне некомерційне підприємство та профільного законодавства щодо діяльності комунальних та державних некомерційних підприємств у сфері охорони здоров'я.

Цей курс розроблено в рамках Проєкту USAID “Підтримка реформи охорони здоров’я”. Цей курс підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки.

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ

Курс безкоштовний?

Так. Все, що вам знадобиться, – доступ до мережі інтернет на швидкості, достатній для перегляду відеолекцій.

У який час відбуватиметься навчання?

Навчання відбувається за індивідуальним графіком, який обирає учасник після реєстрації на курсі.

Чи зможу я отримати сертифікат по завершенню цього курсу?

Так! Для отримання сертифіката про завершення курсу необхідно опрацювати всі матеріали курсу і скласти фінальний тест із результатом щонайменше 60% від загальної кількості балів.