Вміння програмувати називають грамотністю XXI століття. Одиниці стають професійними письменниками, але вміти писати й читати корисно кожному. Те ж саме можна сказати і про програмування. Воно корисно всім, а не лише тим, хто планує працювати в IT: програмування вчить мислити логічно, розвиває аналітичне мислення та креативність. Програмування включено в обов’язкову державну програму інформатики, втім, в більшості українських шкіл, воно замінено вивченням текстових редакторів і презентацій. Вчителі інформатики часто самі не вміють програмувати. А досвідченим вчителям не вистачає інтерактивних інструментів для викладання, які б відповідали шкільній програмі.

В якості першого кроку для вирішення цієї проблеми Prometheus разом з одним з найкращих вчителів інформатики в Україні Людмилою Булигіною створив наш перший масовий відкритий онлайн-курс для шкіл: «Алгоритми і проекти Scratch». Курс повністю відповідає шкільній програмі інформатики для 5 класу, але замість стандартних нудних уроків вчить дітей програмувати за допомогою яскравих відео, інтерактивних завдань та цікавих проектів. Курс може використовуватися для вивчення програмування дітьми онлайн, але, в першу чергу, розрахований на його впровадження в навчальний процес шкіл.

В такому форматі, відомому як змішане навчання, діти переглядають відеолекції та виконують завдання курсу вдома чи на уроках інформатики в школі, а вчитель, час якого вивільнився від рутинного пояснення матеріалу, може приділити індивідуальну увагу кожному конкретному учню. Змішане навчання в останні роки з великим успіхом використовується в Гарварді, найкращому політехнічному університеті світу MIT та у цілій низці інноваційних західних шкіл. Курс «Алгоритми і проекти Scratch» може використовуватися, як для початку викладання програмування в школах, де цього зараз на практиці не відбувається, так і як додатковий інтерактивний інструмент досвідченими вчителями інформатики.

Навесні цього року Prometheus провів випробування курсу «Алгоритми і проекти Scratch» в 30 сільських та міських школах Дніпропетровської області. В ході цього пілотного проекту ми стали свідками фантастичних історій. В селищі Личкове, за 100 кілометрів від Дніпра, інформатику за сумісництвом мусив викладати вчитель історії: тепер учні тут можуть навчатися за найбільш передовими методиками від відомого вчителя Політехнічного ліцею КПІ. В Павлограді дітям так сподобалося навчатися програмуванню в новому форматі, що вони всім класом вирішили продовжити його вивчення вже після завершення навчального року. В Дніпрі досвідчена вчителька викладала програмування вже декілька років, але за допомогою цього курсу змогла додати в навчальний процес вивчення програмування мікроконтролерів на базі Arduino: тепер діти вже в 5 класі створюють свій перший макет світлофора.

Ми хочемо, щоб за 5 років діти у всіх 17 000 українських шкіл мали можливість якісно навчатися основам програмування, а в тих школах, де таке викладання вже ведеться, надати досвідченим вчителям додаткові інструменти інтерактивного викладання. Але цей задум неможливий без тісної співпраці з батьками, вчителями та випускниками шкіл. Ми просимо вашої волонтерської підтримки, щоб з осені почати масштабувати проект з кількох десятків шкіл Дніпропетровської області на тисячі навчальних закладів по всій країні!

Безкоштовний онлайн-курс «Алгоритми і проекти Scratch» може бути легко впроваджений в будь-якій школі країни – втім лише з вашою допомогою ми зможемо донести цю інформацію і докладний алгоритм дій до директорів та вчителів на місцях. Реєструйтеся за посиланням https://goo.gl/forms/Fmw1BeJ98GKeuXDP2 та приєднуйтеся до волонтерської мережі Prometheus, щоб допомогти в поширенні викладання програмування на всі школи України! Вже в липні ми надішлемо всім зареєстрованим докладні покрокові інструкції по запровадженню цієї ініціативи у вашому навчальному закладі, а у серпні плануємо отримати гриф Міністерства освіти на курс, щоб його використання було офіційно дозволено в школах. Ми також будемо швидко збільшувати кількість доступних в цьому форматі курсів для шкіл з програмування та інших найбільш затребуваних предметів. Приєднуйтесь – зробимо найкращу освіту доступною в кожній українській школі!

Більше інформації на нашій сторінці в Facebook чи поштою [email protected]