Захист прав людей з інвалідністю

FFR

Доступний постійно

Про цей курс

Якщо ви хоча б раз ставили собі питання: «А хто такі люди з інвалідністю та як до них ставитись?». Якщо хочете дізнатись, що таке права людини та чи мають люди з інвалідністю якісь особливі права або замислювались, як скористатись власними правами чи хочете допомогти іншим у їхній боротьбі за права, то цей курс для вас.

Ми поговоримо про зміну ставлення до інвалідності, про історію розвитку різних моделей взаємодії з людьми з інвалідністю, про різні види інвалідності і те, чому в ХХІ столітті інвалідність не обмежує людей. Ми визначимо, чи десь існують спеціальні права або, можливо, кожен та кожна, попри наявність інвалідності чи будь-якої іншої ознаки, має права людини. Ми хочемо, аби слухачі та слухачки цього курсу дізнались більше не тільки про «прихований» світ людей з інвалідністю, якого насправді не існує, а й поставили собі запитання: «А що я можу зробити, аби допомогти комусь у їхній боротьбі за права людини?».

Курс допоможе слухачам та слухачкам з інвалідністю та без «приміряти» на себе «капелюха» правозахисників та отримати навички з різних методів захисту прав людини як на національному, так і на міжнародному рівні.

Ми розглядаємо цей курс як перший крок до громадського активізму на підтримку людей з інвалідністю та у боротьбі за трохи кращий та доступніший світ, де кожен та кожна можуть на рівних користуватись своїми правами.

Цей курс представлений громадською організацією «Боротьба за права» в межах проєкту «Fight for Rights: Зміцнення захисту прав людей з інвалідністю в Україні», який виконується за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Вимоги до слухачів та слухачок

Жодних вимог! Курс відкритий до участі для будь-кого, вам не потрібно бути правозахисником чи активісткою, мати чи не мати інвалідність, знати щось про права людини чи вперше про них чути. Ключовим є бажання та готовність відкрито сприймати інформацію. Ми чекаємо на кожного та кожну, хто бажає дослідити тему інвалідності, прав людини та навчитись захищати права людей з інвалідністю. Ми пропонуємо базовий та практичний курс, який покроково проведе вас від самого початку до розробки вашої власної компанії за права людини.

Тривалість курсу

4 тижні, 30 годин. Кожний тиждень присвячений вивченню двох-трьох тем, містить кілька відеолекції та матеріали для самостійного опрацювання. Загалом курс складається з 10 відеолекцій, додаткових статей, містить тестові завдання та запитання для самостійної перевірки знань. Всі матеріали курсу та можливість отримати сертифікат доступні постійно.

Тематичне наповнення курсу

  • Що таке інвалідність? Історія розвитку моделей інвалідності. Переваги тих чи інших моделей, які ми маємо наразі в сучасній Україні.
  • Що таке інклюзія та підхід заснований на повазі до різноманіття та прав людини?
  • Коректна термінологія та етика ставлення до людей з інвалідністю.
  • Права людини = права людини з інвалідністю. Загальний огляд теорії про права людини. Що таке громадянські та політичні права? Що таке економічні та соціальні права? Чому про це варто знати?
  • Рівність та недискримінація.
  • Розумне пристосування, доступність та універсальний дизайн: де різниця, хто й що має забезпечувати?
  • Порушення прав людей з інвалідністю в сучасній Україні: приклади й ситуації. Які саме права порушуються? Хто має нести відповідальність або покращити ситуацію?
  • Міжнародні та національні механізми захисту прав людей з інвалідністю та приклади.
  • Дії для захисту прав людини.

Важлива примітка від команди курсу щодо лексики та термінології

Слова, які використовуються щодо інвалідності залежать від знань людини, яка говорить, досвіду та часу, належності її до певної спільноти. Стандарти коректної та толерантної лексики й термінології як в темі інвалідності, так і ширше – в темі прав людини в сучасній українській мові все ще формуються та зазнають змін. Різні групи людей щодо себе та й інших вимагають використання тих чи інших слів. Для цілей цього курсу, якщо не буде у тексті чи відео окремо пояснено інакше, будемо спиратись на чинне законодавство та використовувати словосполучення «людина з інвалідністю» там, де цього вимагає зміст лекції. У всіх інших випадках будемо використовувати слово «людина» або називати наших героїв на ім’я.

Ми розуміємо, що тема лексики та термінології не стоїть на місці й викликає багато дискусій, тож закликаємо вас ділитись думками та долучитися до обговорення з авторами та авторками курсу на форумі. Ми також створили словник, щоб допомогти з деякими іншими термінами, які використовуються в курсі.

Ми категорично відкидаємо слово «інвалід» та не вживаємо його для цілей цього курсу чи у своєму професійному чи приватному спілкуванні.

Якщо ви хочете дізнатись більше та навчитись говорити про інвалідність без зайвого жалю та співчуття, поважати людей та допомагати їм відстоювати права людини, долучайтесь до нашого курсу.

ФОРМА НАВЧАННЯ

Онлайн-курс, опановується дистанційно.

ФОРМА ПІДТВЕРДЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАННЯ

Сертифікат про успішне завершення навчання з вказання кількості годин. Автентичність сертифікату можна перевірити за посиланням на ньому. Усі видані сертифікати внесено до реєстру, з яким можна ознайомитися за за посиланням.

НАПРЯМ НАВЧАННЯ

Професійний розвиток педагогічних та науково-педагогічних працівників будь-якого напрямку для отримання базової інформації по темі інвалідності; опанування грамотної комунікації, коректної термінології та етикі ставлення до людей з інвалідністю; створення та підтримки інклюзії у навчанні для подальшого розвитку української освіти.

ПЕРЕЛІК КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ, ЩО ВДОСКОНАЛЮВАТИМУТЬСЯ ТА НАБУВАТИМУТЬСЯ

Загальні: реалізація компетентнісної парадигми навчання, критичне та системне мислення, знання і розуміння сучасних тенденцій розвитку освіти, здатність логічно обґрунтовувати позицію, здатність співпрацювати з іншими людьми.

Фахові: професійно-педагогічна, інформаційно-комунікаційна, інноваційно-дослідницька, методична, компетентності з інформальної освіти.

МЕТА КУРСУ

Допомогти освітянам та всім охочим більше дізнатись про людей із інвалідністю, навчитись говорити про інвалідність без зайвого жалю та співчуття, поважати людей та допомагати їм відстоювати права людини.

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

Назва розділів і тем Кількість годин
Всього у тому числі
Лекції Тестування Самостійна робота
Тиждень 1
Вступ
Модуль 1
Лекція 1.1 Що таке інвалідність? Коректна термінологія та короткий огляд історії й моделей ставлення до інвалідності
Лекція 1.2. Моделі ставлення суспільства до інвалідності: від приховування до включення (пояснення та продовження історії)
Лекція 1.3. Види інвалідності. Інклюзія, або якої інклюзії хочеться (та коректна термінологія)
7 2 1 4
Тиждень 2
Модуль 2
Лекція 2.1. Що таке права людини? Права людини = права людини з інвалідністю
Лекція 2.2 Приклади порушення прав людей з інвалідністю в Україні
Лекція 2.3 Міжнародні та національні механізми захисту прав людини
8 3 1 4
Тиждень 3
Модуль 3
Лекція 3.1. Рівність та недискримінація
Лекція 3.2. Розумне пристосування, доступність та універсальний дизайн
7 2 1 4
Тиждень 4
Модуль 4
Лекція 4.1. Як захищати права людини – громадська діяльність, волонтерство, активізм
Лекція 4.2. Дії на захист прав людини: моніторинг, адвокація, інформаційні та просвітницькі кампанії та стратегічні судові позови2
8 3 1 4
Всього годин 30 10 4 16

Затверджену програму можна завантажити, натиснувши на її зображення вгорі, або за цим посиланням.

Команда курсу

Андрій Демчук

Андрій Демчук

Викладач Національного Університету «Львівська політехніка», член збірної України з паралімпійського фехтування, Української паралімпійської збірної, активіст та затятий мандрівник. Автор влогів про подорожі та гід-лектор у цьому курсі – розповість про себе, про людей з інвалідністю, про права людини, пояснюватиме складне простими словами й удосконалюватиметься разом зі слухачами та слухачками цього курсу.

Ірина Федорович

Ірина Федорович

Експертка з прав людини та недискримінації, тренерка з питань рівності та недискримінації з п'ятнадцятирічним досвідом роботи в Україні та регіоні Східної Європи та Центральної Азії, директорка ГО Центр «Соціальна дія», правозахисниця. Авторка навчальних курсів для різних цільових аудиторій, навчала як активістів та активісток, так і працівників правоохоронних органів, суддів, журналістів, вчителів та адвокатів дотриманню прав людини та цінностям рівності й недискримінації.

Юлія Сачук

Юлія Сачук

Магістерка міжнародних відносин. Координаторка ГО людей з інвалідністю «Боротьба за права», експертка з тематики інвалідності та прав людей з інвалідністю, правозахисниця. Авторка ініціатив щодо поліпшення ситуації з дотриманням прав людей з інвалідністю в Україні; інформаційно-просвітницьких матеріалів, тренерка. Координаторка проєкту «Fight for Rights: Зміцнення захисту прав людей з інвалідністю в Україні», який виконується за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Унікальні приємності 🙂

У межах проєкту «Fight for Rights: Зміцнення захисту прав людей з інвалідністю в Україні», який виконує ГО «Боротьба за права» за підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні буде проведено конкурс субгрантів для місцевих ініціатив та активістів, спрямованих на захист прав людей з інвалідністю. Успішне проходження цього курсу буде одним з важливих критеріїв для участі у конкурсі. Також серед студентів і студенток курсу ми оберемо тих, хто може долучитися до роботи над підготовкою звіту України в ООН щодо виконання Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та процесу презентування звіту у Женеві.

Ми пропонуємо цікавий та змістовний онлайн-курс. А від вас, шановні слухачі та слухачки, очікуємо відкритості до нової інформації, бажання вчитись та наявності доступу до інтернету для перегляду відеолекцій. До зустрічі!

Поширені питання

Скільки це коштує?

Курс є повністю безкоштовним. Під час навчання викладачі будуть рекомендувати факультативні навчальну літературу та додаткові відеоматеріали, щоб ви могли глибше зануритися у ту чи іншу тему, але доступних в межах курсу матеріалів буде достатньо для успішного його завершення.

Чи можу я завантажити та опрацювати текстові файли курсу пізніше?

Так, ми пропонуємо текстові конспекти кожної відео лекції у pdf-форматі. Також є можливість завантажити матеріали для обов’язкового самостійного читання. Однак на всі матеріали курсу, які є авторськими доробками, поширюються правила цитування та отримання дозволу для їх подальшого використання.

Коли я маю відвідувати сторінку курсу та навчатись?

Тоді, коли зручно саме вам. Просто заходьте на сайт, клікайте на курс та проходьте тоді, коли вам зручно.