COVID-19 довів світові, що змінювати професію можна не виходячи з дому, а перейти зі своєї поточної офлайн-роботи в онлайн-світ IT, маркетингу чи проєктного менеджменту — займає не декілька років, а всього місяці плідної роботи.

Починаючи з 2020 року відбувся майже квантовий стрибок попиту на онлайн-освіту — це доступно, концентровано та зручно. З 2024 повномасштабна війна внесла свої корективи — тепер доступ до онлайн-освіти це не просто зручно, а необхідно. Це відчули й наші студенти.

Ми проаналізували слухачів Prometheus, щоб показати — люди можуть бути різними, але всіх їх обʼєднують цінності навчання та вдосконалення своїх навичок.

Як виглядала вибірка

Ми опитали користувачів, які зареєструвалися на платформі з 1 січня до 12 жовтня 2023 року. Серед опитаних — понад 3 тисячі студентів, що з радістю поділилися своїми враженнями.

Дослідження проходило в декілька етапів:

Самостійне заповнення анкети — 3168 відповідей.

Участь в глибинних інтерв’ю (без урахування коротких і малоінформативних) для виявлення гіпотез — 18 респондентів.

Відповіді на опитування для валідації гіпотез — 1709 відповідей.

Отримані дані ми розділили на категорії: зайнятість, сфера діяльності, частота навчання, цілі та плани та мотивацію.

Ровесники незалежної України

Наше дослідження показало, що найбільше хочуть змінити життя та потребують апскілу люди віком 30-39 років (+/-). Це так зване покоління мілленіалів, або покоління Y, яке охоплює тих, хто народився приблизно між 1981 і 1996 роками.

Зазвичай у цьому віці люди починають переосмислювати свої пріоритети та життєві цілі. Вони можуть відчувати необхідність у професійних змінах, щоб реалізувати свій потенціал, забезпечити стабільність для сім’ї та відповідати сучасним викликам. Апскілінг стає інструментом для досягнення нових цілей, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці та забезпечення кращого майбутнього.

Але в Україні це особливе покоління, адже вони є ровесниками незалежності країни, народженими на зламі епох, коли Україна тільки почала свій шлях до самостійності.

Ці люди виросли у період, коли Україна змінювала свій політичний і соціальний лад, відходячи від радянського минулого і будуючи нову національну ідентичність. Вони стали свідками багатьох історичних подій, які вплинули на їхнє світосприйняття і формування цінностей.

⚫ Розпад СРСР і здобуття незалежності України (1991 рік) – народження нового державного устрою, формування національної ідентичності, перші кроки країни на міжнародній арені.

⚫ Гіперінфляція, масове безробіття, період економічної нестабільності в 1990-х роках – це залишило свій відбиток на психології покоління, формуючи бажання досягти фінансової стабільності та незалежності.

⚫ Помаранчева революція (2004 рік) і Революція гідності (2014 рік) як символи боротьби за демократичні цінності, правову державу та європейське майбутнє України – це сформувало громадянський активізм українців та бажання жити у вільній і справедливій країні.

⚫ Війна на сході України, анексія Криму, повномасштабна агресія з боку рф (з 2014 року до сьогодення) — виклики, з якими зіткнулися мілленіали у зрілому віці, змусили їх замислитися про безпеку, стабільність та майбутнє країни.

А ще мілленіали були першими, хто активно освоював комп’ютери, інтернет, мобільний зв’язок. Вони росли разом з тим, як «зростали» ці технології. Це дало їм певні переваги в сучасному цифровому світі, але також вимагало постійного навчання і адаптації.

Мілленіали в Україні — це покоління, що виросло у часи великих змін і випробувань. Вони вміють адаптуватися, шукати нові можливості та прагнуть досягати успіху в умовах невизначеності. Ці обставини роблять їх особливо відкритими до апскілінгу та професійного розвитку, адже вони знають, що для досягнення своїх цілей необхідно постійно вчитися і розвиватися.

Слухачі Prometheus — про себе

Опитування показало все розмаїття аудиторії найбільшої освітньої онлайн-платформи в Україні. Серед наших слухачів — школярі та студенти, мами в декреті та бізнесмени, молодь і пенсіонери, світчери та ті, хто хочуть зростати на поточній посаді. Історія кожного студента унікальна та заслуговує на повагу, особливо в найтурбулентніший для нас час.

Хочемо поділитися з вами найцікавішими історіями випускників: від повної зміни професії до навчання навіть на пляжі.

«Навчатися було не так легко, але перспективи, які відкриваються — це шанс змінити своє майбутнє»
Віктор Теплов. Як 56-річний випускник Prometheus опанував нову професію та перейшов з посади двірника — в цифру
Vector

«Навчатися було не так легко, але перспективи, які відкриваються — це шанс змінити своє майбутнє»

«В IT є місце всім, якщо ви знаєте, чого хочете»
Дар'я Кушнірук. Як фізична терапевтка пройшла курс на Prometheus та світчнулась в ІТ
Vector

«В IT є місце всім, якщо ви знаєте, чого хочете»

«Якщо IT — це ваша мета, ідіть до своєї мети. Тільки так ви можете чогось досягти»
Юрій Медведєв. Як Prometheus допоміг ІТ-підприємцю з 18-річним досвідом вийти на міжнародний ринок
Vector

«Якщо IT — це ваша мета, ідіть до своєї мети. Тільки так ви можете чогось досягти»

«Пробуйте, робіть висновки, працюйте над помилками і пробуйте ще раз»
Ілля Матросов. Як стати «девопсом‎» в 20 років
Vector

«Пробуйте, робіть висновки, працюйте над помилками і пробуйте ще раз»

«Я мав мету, йшов до неї — і нічого мене б не зупинило! Загалом виявилося, що навчання в Prometheus — це симуляція справжнього робочого процесу в IT-компанії»
Іван Волобоєв. Історія українського айтівця, який пройшов шлях від сисадміна до Senior DevOps Engineer за 10 тижнів
Vector

«Я мав мету, йшов до неї — і нічого мене б не зупинило! Загалом виявилося, що навчання в Prometheus — це симуляція справжнього робочого процесу в IT-компанії»

«Це були інтенсивні 10 тижнів, я навчався навіть на пляжі. Моя порада початківцям: не треба думати дуже довго — треба пробувати. Вірно чи невірно не існує — просто робіть щось у своєму житті»
Мирослав Киселиця. Випускник курсу DevOps про навчання в Prometheus
Vector

«Це були інтенсивні 10 тижнів, я навчався навіть на пляжі. Моя порада початківцям: не треба думати дуже довго — треба пробувати. Вірно чи невірно не існує — просто робіть щось у своєму житті»

Слухачі Prometheus: зайнятість

Більшість користувачів нашої платформи все ще працюють на поточному місці роботи (87%), і майже однакова кількість навчаються або знаходяться в пошуку роботи (6 та 7% відповідно).

Ці дані демонструють, що переважна більшість наших слухачів, незважаючи на стабільну зайнятість, усвідомлюють необхідність постійного розвитку і вдосконалення своїх навичок. Вони готові до змін, не бояться інвестувати свій час і сили у власне майбутнє, прагнуть кар’єрного розвитку та використовують усі можливості для самореалізації.

Prometheus є важливим ресурсом, який допомагає нашим слухачам бути готовими до нових кар’єрних викликів, зокрема під час зміни роботи або просування в поточній сфері. Ми зі свого боку докладаємо максимум зусиль, щоб забезпечити найбільш гнучкі навчальні рішення, які можуть інтегруватися в насичений робочий графік.

Слухачі Prometheus: сфера діяльності

Переважна кількість наших користувачів задіяні у бюджетній сфері — майже 65%, у приватному секторі працюють 13%. Студенти складають лише 3% слухачів.

Ці аудиторії шукають нові можливості та намагаються переорієнтуватися на більш перспективні сегменти ринку праці. Зазвичай це спеціалісти, яким війна підсвітила певну неконкурентоспроможність у нинішній професії або навпаки — можливості розвитку в галузі.

З початком повномасштабного вторгнення росії до України додалася нова частка студентів платформи — військові, що складають 8% з усієї аудиторії.

Курси для військових відіграють важливу роль у підтримці тих, хто захищає нашу країну. Військові мають особливі потреби й виклики, і ці курси можуть допомогти їм розвивати нові навички, що стануть у нагоді як під час служби, так і в цивільному житті після повернення.

Серед наших навчальних програм курси, що допомагають:

⚫ освоїти нові професії або підвищити кваліфікацію в своїй поточній діяльності: Інженер БПЛА. Базовий курс, База: Сучасна військова підготовка;

⚫ підтримувати психологічну стійкість та управляти стресом, що є надзвичайно важливим для військових у складних умовах: Особливості роботи офіцера-психолога в умовах бойових дій, Базова психологічна допомога в умовах війни;

⚫ підготуватися до повернення до цивільного життя, забезпечуючи необхідні знання і навички для успішної інтеграції в суспільство після завершення служби:  Адаптація до цивільного життя. Курс для ветеранів та ветеранок, Сам собі терапевт. Інструменти психологічної самодопомоги для ветеранів та ветеранок, Як пережити війну разом: курс для родин військовослужбовців, ветеранок та ветеранів

Ці курси є не лише інструментом для навчання, але й способом підтримки наших захисників у їхньому прагненні до особистісного розвитку та успішного майбутнього.

Слухачі Prometheus про мотивацію до навчання

Почати свій професійний рух в IT, отримати навички, що допоможуть вам просунутися карʼєрними сходами, чи опанувати інструменти, що оптимізують роботу команди — у всіх є своя мотивація до навчання. Чому навчаються саме наші слухачі?

Більшість розпочинає навчання з метою постійного розвитку. На другому місці — питання опанування нових навичок, що стануть у пригоді на новому чи поточному місці роботи.

З неочевидного, але цікавого — 11% слухачів навчаються вимушено (суворе українське навчання дає про себе знати навіть після закінчення університету). Але опанування нових навичок — на першому місці.

Як часто навчаються наші слухачі

Майже 70% слухачів Prometheus проходять навчання декілька разів на рік, а відсоток завершення курсів та отримання сертифікатів сягнув 60% на платних курсах та 30% на безплатних (за даними останнього кварталу 2023 року). Велика війна внесла свої корективи, мотивуючи людей отримувати актуальні наразі навички швидше.

Найчастіше навчаються працівники бюджетної сфери, військові та працівники приватного сектора.

Слухачі Prometheus: цілі та плани на майбутнє

Не секрет, що велика частка аудиторії онлайн-курсів — спеціалісти, що хочуть світчнутися в іншу професію. На це вказує дослідження педагогічного коледжу Колумбійського університету. Наші слухачі підтверджують цей факт — студенти, що хочуть змінити сферу діяльності (27%), але на першому місці — ті, хто планують розвиватися у своїй сфері.

Найбільше готові до змін ті, хто знаходиться у пошуку роботи. 75% працівників бюджетної сфери не планують змінювати професію.

Ось такими є наші слухачі — кожен зі своєю власною історією, турботами, мріями. Але об’єднує нас усіх головне — мотивація і віра в те, що якісна освіта змінює світ, а навичка навчатися — найзатребуваніший скіл наступних років.

Ми вдячні кожному й кожній за те, що довіряєте Prometheus, що йдете з нами до своєї мети — крок за кроком, курс за курсом. Чекаємо на ваші нові відгуки та нові надихаючі історії.

До зустрічі на курсах Prometheus!