Доступ до публічної інформації: від А до Я

Рада Європи

Доступний постійно

Про цей курс

У 2011 році в Україні був ухвалений Закон “Про доступ до публічної інформації”, який за рейтингом авторитетних міжнародних організацій Centre for Law and Democracy та Access Info тривалий час входив у десятку найкращих законів з доступу в світі.

Інформаційні запити стали невід’ємним та ефективним інструментом отримання суспільно важливої інформації для журналістів та громадських активістів. Завдяки активному використанню механізмів доступу, за 5 років дії закону громадянському суспільству вдалось відкрити декларації високопосадовців, інформацію про діяльність державних та комунальних підприємств, розпорядження бюджетними коштами та майном, помічників народних депутатів, та багато інших відомостей, а також отримати доступ на засідання місцевих рад та, навіть, Верховної Ради України.

На сьогодні більшість порушень права на доступ до інформації пов’язана, у першу чергу, з низьким рівнем знань національного законодавства та міжнародних стандартів у цій сфері, зокрема щодо розрізнення запиту і звернення. Саме тому метою даного курсу є підвищити обізнаність громадян з можливостями реалізації їх права на доступ до публічної інформації та допомогти державним службовцям повноцінно виконувати вимоги закону та уникати порушень.

Програма курсу

 1. Історія становлення інституту доступу до інформації у світі та міжнародні стандарти.
 2. Загальний огляд Закону України «Про доступ до публічної інформації». Що таке публічна інформація?
 3. Хто такі «розпорядники інформації» та їх особливості.
 4. Інформаційні запити: подання та порядок розгляду.
 5. Режими доступу до публічної інформації: відкрита інформація.
 6. Режими доступу до публічної інформації: таємна, службова та конфіденційна інформація.
 7. Застосування «трискладового тесту». Баланс права на інформацію та права на приватність.
 8. Як мають працювати відділи розпорядників з доступу до інформації. Правила та практики наповнення офіційних веб-сайтів.
 9. Як отримати інформацію із публічних реєстрів.
 10. Доступ до засідань колегіальних органів.
 11. Оскарження порушень права на доступ до інформації.
 12. Практика Європейського суду з прав людини по доступу до інформації.

Вимоги до слухачів

Чекаємо на всіх зацікавлених навчитися отримувати публічну інформацію та працювати з інформаційними запитами! Особливо корисним курс стане для громадських активістів, журналістів, державних службовців та студентів-правників.

Тривалість курсу

5 тижнів.

Всі матеріали курсу та можливість отримати сертифікат доступні постійно.

Курс «Доступ до публічної інформації: від А до Я» створено за підтримки проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні». Думки та позиції, викладені у рамках цього курсу, є позицією авторів та не обов’язково відображають позицію Ради Європи. Проект Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» має на меті зміцнити роль медіа та Суспільного мовлення як інструментів для досягнення консенсусу в суспільстві. Проект фінансується з бюджету Ради Європи для виконання Плану дій Ради Європи для України на 2015-2017 роки. Консорціум, що зробили внески в бюджет Плану включає 22 донори, в тому числі такі країни: Чехію, Данію, Естонію, Фінляндію, Францію, Угорщину, Німеччину, Ірландію, Латвію, Ліхтенштейн, Литву, Люксембург, Нідерланди, Норвегію, Польщу, Румунію, Швецію, Швейцарію та Туреччину та Великобританію»

Проект Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні»

Викладачі

Igor Rozkladay

Ігор Розкладай

Магістр права. Випускник Національного університету «Києво-Могилянська академія» (2006). Експерт груп “Медіа група” та “Політика національної пам’яті” Реанімаційного пакету реформ. Член Громадської ради при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення (2010-2016). Член Експертної ради з питань свободи інформації та захисту приватності при Представникові Уповноваженого з питань доступу до публічної інформації та захисту персональних даних. Входив до складу Незалежної експертної ради з питань діяльності мас-медіа під час виборів у 2007 році.

Tetiana Oleksiyuk

Тетяна Олексіюк

Випускниця Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого (м. Харків), спеціаліст з правознавства (1997). Юрист та заступник Директора Центру демократії та верховенства права, керівник судового напрямку та координатор Мережі захисників права на доступ до публічної інформації.

Vita Volodovska

Віта Володовська

Магістр права. Випускниця Національного університету «Києво-Могилянська академія» (2014). Юрист та керівник напрямку «Медіа право» Центру демократії та верховенства права. Менеджер групи «Медіа реформа» коаліції громадських організацій та експертів Реанімаційний Пакет Реформ.

Вступні лекції

Iryna Kushnir

Ірина Кушнір

З жовтня 2013 року обіймає посаду представника Уповноваженого в Конституційному Суді України Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. З лютого 2014 року - представник Уповноваженого, начальниця Управління з питань підготовки конституційних подань та дотримання права на доступ до публічної інформації.

Natasa

Наташа Пірч Мусар

Випускниця юридичного факультету Університету Любляни (Словенія). Упродовж шести років працювала журналісткою та ведучою головної новинної програми Національної словенської телевізійної станції. У 2001 році перейшла у фінансовий сектор, приєднавшись до найбільшої Словенської приватної фінансової корпорації, Актіва Груп (Aktiva Group), в якості голови корпоративних комунікацій. У квітні 2003 вона стала Директором Тренінгового та комунікаційного центру Вищого суду Республіки Словенія. У період 2004-2014 Наташа обіймала посаду Інформаційного комісара (відповідального за захист персональних даних та доступу до публічної інформації у Словенії).

У жовтні 2009 року Наташа Пірч Мусар була обрана віце-президентом Об’єднаного наглядового органу Europol та в березні 2013 року стала президентом цього органу. Здобула вчений ступінь у 2015 році в Університеті Відня (Австрія). З 1 січня 2015 року Наташа є власницею юридичної фірми.

Поширені питання

Курс безкоштовний?

Курс є повністю безкоштовним. Викладач може рекомендувати навчальну літературу, щоб Ви могли глибше вивчити ту чи іншу тему, але доступних в рамках курсу матеріалів буде достатньо для успішного його завершення. Все що Вам знадобиться,– доступ до мережі Інтернет на швидкості, достатній для перегляду відеолекцій.

Чи зможу я отримати сертифікат по завершенню цього курсу?

Так! Успішно складіть всі завдання курсу й отримайте сертифікат про його завершення за підписом викладача!

В який час будуть проходити заняття?

Відеолекції, завдання та форум будуть доступні в будь-який час протягом курсу.