Є-data: можливості та ефективний контроль за публічними фінансами
PrometheusДоступний постійно
ПРО КУРС
Де шукати інформацію про бюджетні доходи й видатки? Як отримати достовірні дані про витрати вашої громади? Як аналізувати інформацію про публічні фінанси? Як відкриті дані допомагають стежити за ефективністю використанням сплачених податків?
Курс «Є-data: можливості та ефективний контроль за публічними фінансами» надасть відповіді на ці питання та допоможе кожному громадянину підвищити рівень обізнаності у сфері публічних фінансів.
У цьому курсі ви познайомитеся з функціональними можливостями трьох порталів платформи Є-data, що містять інформацію про витрати, про державний та місцеві бюджети, договори та фінансові звіти розпорядників бюджетних коштів, проєкти соціального та економічного розвитку, що впроваджують за кредитної підтримки міжнародних фінансових організацій. Спікери курсу — провідні фахівці у сфері публічних даних — розкажуть, як відкриті дані про публічні фінанси можуть «працювати» на вас та для вас.
Про платформу та портали
Платформа Є-data — важливе та корисне джерело даних для експертів, науковців, журналістів, студентів, представників місцевих громад та органів влади, які працюють у напрямках аналізу ефективності публічних видатків, побудови рекомендацій із реформування системи управління державними фінансами та розбудови механізмів контролю за розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів. Вона об’єднує три ключові портали відкритих даних у сфері публічних фінансів:
- Єдиний веб-портал використання публічних коштів / Spending.gov.ua
- Бюджет для громадян / Openbudget.gov.ua
- Реєстр проєктів МФО / Proifi.gov.ua
Єдиний веб-портал використання публічних коштів / Spending.gov.ua — це найбільша база даних у сфері публічних фінансів. Портал розроблено відповідно до Закону України «Про відкритість використання публічних фінансів». На ньому доступні всі платежі держави, інформація про договори, їх виконання, фінансові звіти. 2021 року на порталі вже близько 200 млн трансакцій, оприлюднених Казначейством, та майже 70 млн документів, розміщених розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів.
Бюджет для громадян / Openbudget.gov.ua — найбільша база знань про бюджет, на якій розміщені ключові бюджетні терміни та строки бюджетного процесу, показники державного та місцевих бюджетів (доходи, видатки, кредитування та фінансування), дані про державний борг та розпорядників бюджетних коштів у форматі відкритих даних.
Важливою частиною порталу “Бюджет для громадян” є унікальний інструмент опрацювання бюджетних показників BOOST-аналіз, який дозволяє проводити глибинний аналіз усіх бюджетних показників від рівню найменшої громади до рівню держави.
Реєстр проєктів МФО / Proifi.gov.ua містить детальну інформацію про проєкти соціального й економічного розвитку України, які реалізуються частково або повністю за рахунок пільгового кредитування міжнародних фінансових організацій (МФО).
НА ЦЬОМУ КУРСІ ВИ:
- Дізнаєтеся, де можна знайти дані про транзакції уряду та вашої громади.
- Зрозумієте, які дані у сфері публічних фінансів відкриті та як їх використовувати у роботі над статтею, дослідженням, курсовою чи дипломною роботою, або журналістським розслідуванням.
- Навчитеся шукати необхідну інформацію про бюджетні показники як на рівні держави, так і кожної окремої громади.
- Побачите, де знайти інформацію про пільгове кредитування проєктів соціального та економічного розвитку, навчитеся нею користуватися.
- Впевнитеся, що від відкритості даних виграють не лише звичайні громадяни, активісти та журналісти, але й представники державних органів.
- Отримаєте знання, необхідні для ефективного контролю використання бюджетних коштів держави та окремої громади.
ЦЕЙ КУРС БУДЕ ЦІКАВИЙ
Активній громадськості, журналістам, аналітикам, студентам, викладачам, представникам органів місцевого самоврядування та всім небайдужим громадянам нашої країни, які вболівають за наше «завтра».
ПРОГРАМА КУРСУ / СТРУКТУРА КУРСУ / ТЕМАТИКА КУРСУ
Модуль 1. Про платформу Є-data та портали відкритих даних у сфері публічних фінансів. Де, що та як шукати?
Тема 1. Все буде Є-data, або що таке відкриті дані у сфері публічних фінансів.
Тема 2. Найбільша база даних про бюджетні кошти – що шукаємо й навіщо?
Тема 3. Найбільша база знань про бюджет - яку інформацію шукаємо?
Тема 4. Де знайти інформацію про проєкти соціального й економічного розвитку, України, що фінансуються за кошти міжнародних фінансових організацій?
Тема 5. Інструмент для аналізу бюджетних показників BOOST.
Модуль 2. Практичне застосування відкритих даних у сфері публічних фінансів
Тема 1. Відкриті дані у сфері публічних фінансів для журналістських розслідувань.
Тема 2. Відкриті дані для громадськості та громадського контролю. Як я, мої рідні можуть використовувати відкриті дані?
Тема 3. Відкриті дані у сфері публічних фінансів для аналітики.
Тема 4. Як робити з даних корисні дані та аналітику, приклади використання.
Тема 5. Відкриті дані у сфері публічних фінансів для влади.
ОБСЯГ КУРСУ / ТРИВАЛІСТЬ КУРСУ
Курс складається з 10 відеолекцій та тестів, кожна лекція тривалістю до 10 хв.
ФОРМА НАВЧАННЯ
Дистанційна, матеріали доступні на платформі в будь-який час.
ФОРМА ПІДТВЕРДЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ
Сертифікат про успішне завершення навчання. Автентичність сертифіката можна перевірити за посиланням на ньому. Щоб отримати сертифікат, треба набрати не менше, ніж 61% від загальної кількості балів за виконання тестових завдань.
ПОЧАТОК КУРСУ
17 листопада 2021 року
Курс створений у рамках проєкту «Комунікаційна підтримка продуктів ДУ ВПФ» за підтримки Уряду Німеччини через проєкт «Ефективне управління державними фінансами ІІІ», що реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
GIZ не несе відповідальності за зміст онлайн-курсу. Інформація та погляди, викладені у цьому онлайн-курсі, є точкою зору авторів і не обов’язково відображають офіційну думку GIZ або уряду Німеччини.
ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЛЕКТОРІВ
Ігор Пліса,
проєктний менеджер державної установи “Відкриті публічні фінанси”
Проєктний менеджер порталів Є-data з 2018 року в ДУ «Відкриті публічні фінанси», зокрема координував створення порталу IFIs projects та інструменту аналізу бюджетних показників BOOST. Здійснює адміністрування порталів та впроваджує оновлення систем. Проводить тренінги про відкриті дані у сфері публічних фінансів.
Анастасія Розлуцька,
експерта відкритих даних у сфері публічних фінансів
Працювала в проєктній команді Є-data у 2015-2018 рр., координувала роботу в межах проєкту, тренерка, займалася навчальною програмою, підготовкою та реалізацією комунікаційної стратегії, реалізувала проєкт Є-розслідування, була головною редакторкою журналу про відкриті дані Mind lab. Кандидат політичних наук.
Олександра Бетлій,
експертка у сфері публічних фінансів
Має досвід як в аналізі та розробленні економічних політик (провідна експертка в Інституті економічних досліджень та політичних консультацій, учасниця проєктів за фінансування ПРООН, Світового банку, Європейської фундації освіти), так і досвід впровадження політик (у ролі радниці Міністра фінансів, в.о. Головного економіста МінФіну, у період з листопада 2018 року до березень 2020 року). Перелік тем досліджень досить широкий і включає аналіз та оцінку фіскальної політики, виконання бюджету, фінансування освіти та охорони здоров’я, оцінку ефективності стратегічного планування в Україні, огляду зайнятості на цифрових платформах тощо.
Антон Столяров,
журналіст-розслідувач, тренер, аналітик
У 2015-2020 роках працював журналістом-розслідувачем у проекті Bihus.Info. Протягом чотирьох років читає тренінги по використанню відкритих даних і відкритих реєстрів для журналістських розслідувань. Співпрацює як аналітик із компанією YouControl. Лауреат премії “Честь професії” у номінації “Надія журналістики”.
Надія Бабинська,
експертка з питань відкритих даних, координаторка спільноти OpenUp Ukraine, медіа-експертка, тренерка
Більше 10 років працювала журналісткою, розслідувачкою, моніторила стан дотримання прав журналістів, займалася медіакритикою, розробляла навчальні програми і проводила тренінги. Зараз працює консультанткою з питань упровадження інформаційних систем, керування проєктами у сфері civic і govtech у міжнародних проектах.
Денис Губашов,
аналітик видання Texty.org.ua, експерт із відкритих даних
Аналітик видання Texty.org.ua, експерт із відкритих даних. Співавтор проєктів: “Хмельницький. Історія міста”, “Моніторинг наявності препаратів для лікування вірусних гепатитів”, “Донейт на апгрейд. Як навчальні заклади Тернополя використовують благодійну допомогу” та інших. Працює у сфері відкритих даних більше двох років.
Віктор Мазярчук,
радник Голови Рахункової палати
Експерт із публічних фінансів та державного управління, викладач Київської школи економіки та автор курсу «Бюджетний процес: основи». 2015 року адвокатував ухвалення законопроєкту №0949 «Про відкритість використання публічних коштів» та допомагав Мінфіну формувати інфраструктуру платформи Є-data.
ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ
Курс безкоштовний?
Так. Усе, що вам знадобиться, – доступ до мережі інтернет на швидкості, достатній для перегляду відеолекцій.
Чи зможу я отримати сертифікат по завершенню цього курсу?
Так. Успішно виконайте всі завдання курсу та отримайте сертифікат про його завершення за підписом керівника державної установи “Відкриті публічні фінанси”, яка адмініструє всі портали платформи Є-data.
У який час будуть проходити заняття?
Відеолекції, завдання, форум і можливість отримати сертифікат доступні в будь-який час.