Міжнародне гуманітарне право у професійній діяльності публічних службовців

Prometheus

Доступний постійно

ПРО КУРС

В умовах міжнародного збройного конфлікту на території України важливе значення має поширення знань із міжнародного гуманітарного права (МГП). Воно забезпечує захист жертв війни та обмежує засоби та методи ведення воєнних дій. Події в Україні після 24󠀵 лютого 2022 року продемонстрували серйозні порушення міжнародного гуманітарного права з боку РФ та необхідність застосування знань із МГП представниками державних органів та органів місцевого самоврядування України.

Публічні службовці різних категорій щоденно стикаються з ухваленням рішень щодо управління суспільними процесами в умовах збройного конфлікту, адже органи влади продовжують здійснювати свої повноваження в умовах повномасштабного вторгнення, а на деокупованих територіях мають відновити свої функції. Вони мають надавати послуги, вживати заходів для захисту жертв війни, долучатися до фіксації наслідків воєнних злочинів, відповідати на численні звернення.

Мета курсу – підвищення рівня обізнаності державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування щодо міжнародного гуманітарного права; вдосконалення вмінь державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування застосовувати норми міжнародного гуманітарного права під час формування та реалізації державної політики, документувати воєнні злочини, а також навичок комунікації та взаємодії зі стейкхолдерами щодо застосування норм міжнародного гуманітарного права. 

Особливість онлайн-курсу «Міжнародне гуманітарне право у професійній діяльності публічних службовців» полягає в тому, що  МГП висвітлене не в класичному вигляді, а з урахуванням специфіки роботи державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Особлива увага приділяється контексту застосування МГП у діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, а саме його важливості та актуальності, особливостям застосування МГП в умовах збройної агресії РФ проти України. У цьому курсі також предметно розглянуте національне законодавство, що містить норми МГП для органів влади.

Цей курс створено на основі типової загальної короткострокової програми підвищення кваліфікації, розробленої в рамках співпраці Української Гельсінської спілки з прав людини і Національного агентства України з питань державної служби (наказ НАДС від 15.12.2022 №133-22).

ЩО ДАСТЬ ВАМ ЦЕЙ КУРС:

  • базові знання з міжнародного гуманітарного права, правил документування воєнних злочинів;
  • розуміння особливостей розроблення проєктів нормативно-правових актів, комунікації політики з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права;
  • ознайомлення з різними видами відповідальності держави та індивіда за порушення, пов’язані зі збройним конфліктом;
  • поглиблення своїх компетентностей щодо аналізу стану дотримання норм міжнародного гуманітарного права в Україні (в межах компетенції);
  • розуміння ситуацій, у яких необхідно застосовувати норми міжнародного гуманітарного права; 
  • комплексний погляд щодо врахування положень міжнародного гуманітарного права публічними службовцями під час формування/реалізації державної політики;
  • можливість дізнатися про основи взаємодії зі стейкхолдерами з питань міжнародного гуманітарного права, особливості комунікації й висвітлення подій у контексті міжнародного гуманітарного права (під час здійснення обов’язків публічних службовців).

ЦЕЙ КУРС БУДЕ ЦІКАВИЙ

  • державним службовцям категорій «Б», «В»;
  • посадовим особам місцевого самоврядування (першої-сьомої категорії);
  • представникам/-цям громадських організацій та іншим зацікавленим особам.

ПРОГРАМА КУРСУ 

У кожній темі пропонуються відео та подкасти, що розкривають застосування норм міжнародного гуманітарного права з урахуванням специфіки роботи державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування. До кожної теми додані тестові завдання. Курс пропонує збалансоване поєднання теорії та практики. 

Тема 1. Основні засади міжнародного гуманітарного права
Відео 1.1 Що таке міжнародне гуманітарне право й навіщо воно існує?
Відео 1.2 Які принципи міжнародного гуманітарного права застосовують під    час бойових дій?

Тема 2. Захист цивільних осіб під час збройного конфлікту
Відео 2.1 Які механізми захищають цивільних осіб у міжнародному гуманітарному праві?
Відео 2.2 Які розпізнавальні емблеми та знаки використовують у міжнародному гуманітарному праві?

Тема 3. Відповідальність держави та індивіда за порушення, пов’язані зі збройним конфліктом
Відео 3.1. Відповідальність держави та індивіда за порушення, пов’язані зі  збройним конфліктом

Тема 4. Основи документування воєнних злочинів у діяльності публічних службовців
Відео 4.1. Основи документування воєнних злочинів у діяльності публічних службовців

Тема 5. Застосування норм міжнародного гуманітарного права під час ухвалення рішень публічними службовцями
Відео 5.1 Яким чином положення МГП можуть враховувати публічні службовці під час формування та реалізації державної політики?
Відео 5.2 Як надавати офіційну інформацію з урахуванням положень МГП?

ПОЧАТОК КУРСУ

2 жовтня 2023 року

ФОРМА ПІДТВЕРДЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ

Сертифікат про завершення онлайн-курсу (обсяг ‒ 0,2 кредита ЄКТС). Щоб отримати сертифікат, необхідно набрати щонайменше 60% від загальної кількості балів за результатами тестування. Автентичність сертифіката можна перевірити за посиланням, зазначеним на ньому.

Створення цього курсу стало можливим завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРІВ

Тимур Короткий

Тимур Короткий

Радник президента Товариства Червоного Хреста України з міжнародного гуманітарного права, кандидат юридичних наук.

Наталія Хендель

Наталія Хендель

Дослідниця Женевської академії міжнародного гуманітарного права і прав людини, кандидатка юридичних наук.

Микола Пашковський

Микола Пашковський

Науковий співробітник відділу дослідження проблем кримінального процесу та судоустрою Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В. В. Сташиса Національної академії правових наук України, кандидат юридичних наук.

Сергій Мовчан

Сергій Мовчан

Керівник департаменту документування воєнних злочинів громадської спілки «Українська Гельсінська спілка з прав людини».

Ярослава Савченко

Ярослава Савченко

Експертка громадської організації «Фонд підтримки фундаментальних досліджень».

Роман Єделєв

Роман Єделєв

Доцент кафедри міжнародного права Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат юридичних наук.

Ніна Сторчак

Ніна Сторчак

Державна експертка експертної групи з питань розвитку системи професійного навчання Генерального департаменту з питань професійного розвитку державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування НАДС, кандидатка юридичних наук.

Олександра Козорог

Олександра Козорог

Керівниця освітнього департаменту «Української Гельсінської спілки з прав людини», тренерка з освіти дорослих, методистка.

Максим Єлігулашвілі

Максим Єлігулашвілі

Член правління Інституту миру та порозуміння, експерт з соціального посередництва, трансформації конфліктів, фасилітації групових процесів.

Олександр Войтенко

Олександр Войтенко

Експерт громадської організації «Київський освітній центр «Простір толерантності», методист.

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ

Курс безкоштовний?

Так. Все, що вам знадобиться, – доступ до мережі інтернет на швидкості, достатній для перегляду відео лекцій.

Чи зможу я отримати сертифікат по завершенню цього курсу?

Так! Успішно виконайте всі завдання курсу та отримайте сертифікат про його завершення за підписом викладача.

У який час будуть проходити заняття?

Відеолекції, завдання, форум і можливість отримати сертифікат доступні в будь-який час.