Особиста фізична безпека для журналістів, громадських активістів та волонтерів в умовах війни

Prometheus

Доступний постійно

ПРО КУРС

Журналісти, громадські активісти та волонтери часто стають об'єктами насильства через свою роль у житті суспільства. Щороку фіксується значна кількість інцидентів знищення чи пошкодження майна, погроз активістам та фізичних нападів на них. 

В умовах війни безпекова ситуація ще більше загострилася. Щодня журналісти ризикують отримати фізичні травми під час висвітлення подій війни. Громадські активісти та волонтери, надаючи допомогу в найгарячіших точках, можуть бути викрадені чи взяті в полон і піддаватися тяжким тортурам. Це лише окремі приклади небезпек, з якими стикаються журналісти під час виконання своєї роботи. У подібних випадках особиста фізична безпека ‒ це не лише складова ефективної професійної діяльності, а одна з головних умов виживання.

Курс «Особиста фізична безпека для журналістів, громадських активістів та волонтерів в умовах війни» ‒ це відверта розмова про те, що досягти абсолютної безпеки неможливо, однак можна навчитися оцінювати власні ризики і бути готовим до небезпечних ситуацій. 

Під час проходження курсу ви:

  • проаналізуєте зміст поняття особистої безпеки і її складових;
  • навчитеся робити ревізію персональної безпеки та оцінювати рівень своєї захищеності;
  • дізнаєтесь, як і коли треба робити оцінку ризиків;
  • довідаєтеся, чому важливо мати партнера з безпеки, як його знайти і що він має робити;
  • зрозумієте, як аналізувати безпечність комунікації і як користуватися схемою зв'язку; 
  • отримаєте базовий перелік рекомендацій з фізичної безпеки при відвідуванні різних місць та заходів.

Серед матеріалів курсу реальні приклади та готові шаблони документів, додаткові корисні ресурси, тести для самоперевірки, практичні завдання для закріплення знань. Цей курс має на меті змінити ваше ставлення до особистої безпеки і озброїти вас ефективним інструментарієм для повсякденного використання.

Курс підготовлений за інформаційної підтримки ГО «Інститут масової інформації».

ПРОГРАМА КУРСУ 

Модуль 1. Особиста безпека активних громадян
1.1 Поняття особистої безпеки та з чого вона складається
1.2 Особливості діяльності громадських активістів. Безпековий аспект
1.3 Складові фізичної безпеки. Особиста та колективна безпека
1.4 Ревізія особистої безпеки

Цей модуль розкриває зміст базових понять і визначає фактори, від яких залежить безпека кожної людини. У ньому розглядається специфіка діяльності громадських активістів, журналістів та волонтерів і надаються критерії проведення ревізії особистої безпеки.

Модуль 2. Налагодження універсальної системи особистої безпеки
2.1 Оцінка ризиків та методи її проведення
2.2 Основні правила фізичної безпеки
2.3 Партнер (партнерка) з безпеки. Як знайти та працювати
2.4 Три рівні системи комунікацій у разі небезпек
2.5.Схеми звʼязку. Як користуватися
2.6 Основний документ з безпеки

Після опанування матеріалів цього модуля ви зможете оцінити власні безпекові ризики; зрозумієте, кого можна обрати в якості партнера або партнерки з безпеки та як налагодити безпечну комунікацію; отримаєте детальну інформацію щодо заповнення Proof of life

Модуль 3. Основні небезпечні події та місця і як себе захистити
3.1. Безпека вдома
3.2. Безпека під час пересування та подорожей
3.3. Вибір місця проживання
3.4 Стеження: як виявити та запобігти
3.5 Безпека під час акцій протестів та інших публічних подій

У цьому модулі ви отримаєте низку практичних порад щодо безпеки під час участі в публічних заходах та перебування в різних місцях. Окремо дослідите питання стеження: як відбувається, як виявити і що робити

ФОРМА ПІДТВЕРДЖЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ

Після завершення курсу слухачі отримають сертифікат, автентичність якого можна перевірити за посиланням, зазначеним на ньому. Щоб отримати сертифікат про завершення курсу, необхідно набрати щонайменше 60% від загальної кількості балів. 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АВТОРІВ

Ірина Земляна

Ірина Земляна

Медіаекспертка та тренерка з безпеки ГО «Інститут масової інформації» (ІМІ), яка захищає свободу преси та права журналістів. Проводить тренінги з безпеки для журналістів та громадських активістів щодо налагодження системи особистої безпеки та побудови протоколів з безпеки. Також з 2014 року проводить тренінги на полігонах для журналістів, що працюють в зоні бойових дій.
Сертифікована тренерка з домедичної допомоги та фізичної безпеки. Протренувала близько 500 журналістів у максимально наближених до військових умовах. Авторка посібників для журналістів, які працюють в небезпечних умовах «Журналіст і (НЕ) безпека» та «Робота під PRESSом». Посібники містять практичні рекомендації щодо роботи журналістів у небезпечних умовах, у тому числі в зонах конфлікту, під час громадських заворушень тощо.

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ

Курс безкоштовний?

Так. Все, що вам знадобиться, – доступ до мережі інтернет на швидкості, достатній для перегляду відеолекцій.

У який час будуть проходити заняття?

Відеолекції, завдання, форум і можливість отримати сертифікат доступні в будь-який час.

Чи зможу я отримати сертифікат по завершенню цього курсу?

Так. Після успішного виконання всіх завдань курсу ви матимете змогу отримати сертифікат про його завершення. Зазначення годин та кредитів ЄКТС на сертифікаті не передбачено.