Чи можна скласти фінансовий план на 10 або 20 років та куди варто вкладати гроші у 2023 році? Якщо ви ще не знаєте, то нагадуємо вам про поради Любомира Остапіва – відомого українського фінансиста, співзасновника iPlan та одного з лекторів курсу «Фінансове планування життя та інвестиції PRO‎».

🔵 Подбайте  про те, щоб не залишитися без роботи

Поставтеся уважно до власної професії. Велика частина українських підприємств, на жаль, зруйнована внаслідок війни. Але натомість виникають та розвиваються нові сфери – експорт, зелена енергетика тощо. У зв’язку з цим деякі професії втрачають актуальність, у той час як інші спеціальності, навпаки, стають більш затребуваними.

🔵 Інвестуйте в український бізнес помірковано

Немає сумнівів, що український бізнес розвивається і цей процес триватиме й надалі. Але такі інвестиції сьогодні пов’язані з більшим ризиком, ніж, скажімо, інвестиції в акції, обіг яких супроводжується прозорою звітністю. Достатньо надійними виглядають бізнеси по франшизі й обов’язково з позитивною історією – тривалий час представлені на ринку, такі, що демонструють упевнене зростання.

Хочете заробити більше? Готуйтеся до більшого ризику. Наприклад, можна інвестувати в українські агрокомпанії чи технологічні стартапи.

🔵 Подумайте над тим, щоб вкласти гроші в нерухомість

Нерухомість дає певний захист від інфляції, оскільки вартість оренди з часом зростає. Тож, якщо ви – роздрібний інвестор, то нерухомість має сенс додати до портфелю фінансової свободи. Але робити це варто лише у випадку, коли мова йде про готовий об’єкт на вторинному ринку, який пройшов перевірку на юридичну чистоту. 

При цьому купувати нерухомість можна лише тоді, коли у вас є на то інвестиційна спроможність. Ніколи не варто інвестувати останні гроші.

🔵 Інвестуйте в землю

Покупка землі за гривні насправді є прихованою валютною інвестицією. Адже оренда землі індексуватиметься аграріями відповідно до курсу. Зверніть увагу на цей актив, по-перше, тому що він цікавий експортерам. А по-друге, порахуйте: якщо для придбання нерухомості вам знадобиться від $50 тисяч, то для покупки землі – від $10 тисяч.

🔵 Не тримайте всі гроші в гривні

У резервному фонді має бути гривня, якщо ви живете в Україні. У національній валюті варто мати кошти, достатні для поточних потреб: продукти, одяг, дитячі товари, допомога батькам, оплата за дитячий садок, школу.

Проте доля гривні не має перевищувати третину. Довготривалі інвестиційні цілі (20 років) у гривні абсолютно не прогнозовані.

🔵 Купуйте цінні папери, щоб захиститися від інфляції у 2023 році

Інфляція має і позитивний вплив: вона стимулює не тримати гроші «під матрацом‎». Хочете захиститися від інфляції? Купуйте активи. Найкращий варіант у глобальному вимірі – акції, які в тривалій перспективі дають 6,5% понад інфляцію (для порівняння – золото дає 1%, облігації – 2-3%). Валютну інфляцію центробанки прогнозують на рівні 2%, хоча найближчі роки може бути 4-5%.

Для коротких цілей часто обирають облігації. Для фінансових планів на рік-два зверніть увагу на українські ОВДП (облігації внутрішніх державних позик) у доларі, вони дадуть 4%.

🔵 Диверсифікуйте інвестиційний портфель

Диверсифікацію часто сприймають спрощено – «розкласти яйця в різні кошики‎». Насправді це про те, щоб знайти класи активів, які мало корелюють між собою: наприклад, нерухомість, крипта й інвестиції в бізнес. Щоб згладити коливання, можна додати до портфелю золото – воно демонструє стабільність у кризові періоди. Але пам’ятайте: надмірна диверсифікація вимагає коштів і дорожче коштує.

🔵 Будьте готові до криз

На кожні 10 років (той час, на які ми ставимо глобальні фінансові плани) випадають 2-3 кризи. Не можна сказати, що це непрогнозовані процеси. Ми не можемо знати, коли саме щось погане станеться, проте психологічно знаємо, що таке буває. Складні часи обов’язково минуть, але у виграші залишаться ті, хто був готовий до них і зміг скористатися власними знаннями.

Хочете розібратися краще з фінансовим плануванням та інвестуванням? Приходьте на курс «Фінансове планування життя та інвестиції PRO‎» – отримайте систему знань, яка точно працює в сучасних реаліях України та світу.

Створімо разом успішне фінансове майбутнє для себе та країни!

Останні записи блогу

Інсайти з навчання

Як підприємцям реагувати на кризи

Поради від Андрія Длігача про стратегічне управління в умовах війни   Що відбувається з бізнесом…

⭐ Як розпочати та розвивати бізнес online в умовах війни – поради від Зої Лобод

У чому переваги розвитку бізнесу в online? З чого починати та як просувати свій власний…

Work in Tech: як 2500 українців отримали нову професію попри блекаути

Проєкт, що допоміг 2500 українців опанувати нову професію під час обстрілів та вимкнень світла Як…

Як підприємцям реагувати на кризи

Поради від Андрія Длігача про стратегічне управління в умовах війни   Що відбувається з бізнесом…

⭐ Як розпочати та розвивати бізнес online в умовах війни – поради від Зої Лобод

У чому переваги розвитку бізнесу в online? З чого починати та як просувати свій власний…